×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Wednesday, 17 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تارا نیوز

به گزارش تارا نیوز، حسین فاضلی هریکندی در تشریح اقدامات دادگستری استان البرز در راستای اجرای «دستورالعمل طرح پایش زندانیان» که در آبان امسال توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شد گفت: با توجه به دستورات رئیس قوه قضائیه در خصوص اهتمام دادگستری‌ها به حل معضلات زندان‌ها و نظارت بر امور زندانیان، دادگستری کل استان البرز اقدامات اجرایی را پیش از ابلاغ این دستورالعمل در شهریور ماه امسال و در طرحی با عنوان «غربالگری زندانیان» آغاز کرد.

وی افزود: در طرح غربالگری که به منظور استفاده حداکثری از سیاست هایی از قبیل نظام نیمه آزادی، آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات، استفاده از پابند الکترونیک، مرخصی و بررسی درخواست زندانیان در خصوص اعسار انجام شد دیدار چهره به چهره با تمام زندانیان و استماع و بررسی درخواست‌های آن ها مورد اجرا قرار گرفت.
عالی‌ترین نماینده قوه قضائیه در استان البرز به جرئیات اجرای طرح غربالگری اشاره و بیان کرد: اجرای طرح از اوسط شهریورماه آغاز شد و پس از طراحی فرم های ویژه غربالگری، بیش از ۲۹۰ بازدید توسط بیش از ۱۰۰ نفر از قضات استان زیر نظر دادستان مرکز استان و دادستان‌های سایر حوزه های قضایی استان انجام شد.

جمع آوری بیش از ۴ هزار درخواست

وی تعداد درخواست‌های جمع آوری شده در این بازدیدها را بیش از ۴ هزار مورد عنوان و تاکید کرد: این درخواست‌ها پس از دسته بندی به مدیران قضایی استان ارسال شد و معاون نظارت بر زندان‌ها و اجرای احکام دادگستری کل استان نیز مکلف شد تقاضاهای زندانیان مشمول استفاده از نهادهای ارفاقی را پس از بررسی در جلسه شورای طبقه بندی از طریق واحدهای اجرای احکام به محاکم ارسال کند.
فاضلی هریکندی ابلاغ دستورالعمل جامع رئیس قوه قضائیه با عنوان «پایش زندانیان» را دارای هم‌پوشانی زیاد با «طرح غربالگری دادگستری استان البرز» دانست و متذکر شد: دستورالعمل ابلاغی بلافاصله جهت اجرا به مدیران قضایی و مسئولان مربوطه ابلاغ و معاون نظارت بر زندان‌ها و اجرای احکام دادگستری استان مامور پیگیری و تحقق بخشنامه قوه قضائیه شد.

ابلاغ شیوه نامه ۱۲ بندی

وی تدوین و ابلاغ شیوه نامه ۱۲ بندی به منظور اجرای دقیق بخشنامه ابلاغی رئیس قوه قضائیه را اقدامی مهم برای تحقق آن در استان البرز برشمرد و بیان کرد: در این شیوه نامه به صورت مفصل اقدامات لازم به منظور توجیه کلیه کارکنان قضایی، تعیین قضات ویژه رسیدگی کننده در محاکم، تفویض اختیارات روسا و دادستان‌ها به قضات ناظر بر زندان، زمان‌بندی اجرای مفاد بخشنامه و ارسال گزارش‌ها در بازه‌های تعیین شده، استفاده زندانیان از نهادهای ارفاقی، کیفیت اقدامات در خصوص بیماران جسمی و روحی و زندانیان مستمند و مهریه، تسریع در بررسی و نظارت بر قرارهای منجر به بازداشت و رفع ابهام احکام مربوط به استرداد مال توسط دادستان‌ها تشریح شد.

انجام ۴۴۰ بازدید توسط قضات

عالی ترین مقام قضایی استان تعداد تقاضاهای مورد تایید بر اساس بخشنامه «پایش و غربالگری زندانیان» را بیش از ۲۳۰۰ مورد عنوان کرد و گفت: این درخواست ها به منظور اظهارنظر به واحد قضایی مربوطه ارسال شد.
وی اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح بیش از ۴۴۰ بازدید توسط مقامات قضایی از زندان‌های استان انجام و بیش از ۲۰ جلسه با مدیران واحدهای قضایی و مسئولان زندان ها برگزار شده است.

آزادی ۸۰۰ زندانی

رئیس کل دادگستری استان البرز تعداد زندانیان آزاد شده با اجرای بخشنامه رئیس قوه قضائیه را نزدیک به ۸۰۰ نفر عنوان و بیان کرد: از بیش از ۲۳۰۰ درخواست ارسال شده به حوزه‌های قضایی نزدیک به ۷۰۰ مورد نیز که نیاز به رسیدگی بیشتر داشته در دست بررسی است و قطعا زندانیان بیشتری از فواید این بخشنامه در قالب آزادی یا تبدیل وضعیت بهره مند خواهند شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.