×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 25 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تارا نیوز

به گزارش تارا نیوز، سومین نشست قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز با حضور مدیران کل دستگاهی عضو قرارگاه و جمعی از مدیران دادگستری استان برگزار شد.
در این نشست حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به پیشینه تشکیل قرارگاه که در پی سفر رئیس قوه قضائیه به استان ایجاد شد گفت: در این سفر مصوباتی در محورهای بررسی چاه‌های غیرمجاز و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی زراعی و باغ ها ابلاغ شد که باید در تعامل دادگستری با ادارت استان اجرایی می شدند و تحقق آن جز با نگاه قرارگاهی و اقدامات متمرکز و فوریتی ممکن نبود.

وی با اشاره به اینکه مقابله با تغییر کاربری های غیرمجاز در استان البرز یکی از مطالبات جدی رئیس قوه قضائیه است تصریح کرد: در مصوبات قرارگاه بر مقابله قاطع با تغییر کاربری‌ها تاکید شده و همین موضوع از مطالبات نماینده ولی فقیه در استان و استاندار از مدیران اجرایی بوده و هماهنگی کامل بین دستگاه قضایی و اجرایی در این زمینه وجود دارد.

آزادسازی سه هزار هکتار

رئیس قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری استان البرز، پیگیری مصوبات قرارگاه را یکی از تکالیف دستگاه‌های عضو برشمرد و متذکر شد: در ۱۰ ماهه سال ۹۹ در حوزه مقابله با تغییر کاربری‌ها بالغ بر ۳ هزار هکتار از اراضی آزادسازی شده است که حجم آزادسازی ها با اقدامات ۵ سال گذشته برابری می‌کند.

وی اضافه کرد: در حوزه مقابله با تصرف حریم رودخانه‌ها نیز حدود هفت هکتار از بستر و حریم بر اساس مصوبات قرارگاه در آتشگاه آزاد شده و در حریم رودخانه چالوس نیز اقدامات اولیه جهت بررسی و شناسایی آغاز شده است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز افزود: قرارگاه دو هدف پیشگیری و مقابله را توامان پیگیری می کند ولی انتظار است دستگاه‌ها با راهکارهایی از قبیل نظارت هوشمند، اقدامات پیشگیرانه را تشدید کنند.

برخورد قضایی با مدیران ترک فعل کننده

وی با هشدار به مدیرانی که با ترک فعل در اجرای مصوبات قرارگاه کوتاهی می‌کنند از برخورد قضایی با این مدیران خبر داد و متذکر شد : بر اساس «دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن» مدیرانی که نسبت به انجام وظایف قانونی اقدام نکنند، تعقیب خواهند شد.
فاضلی هریکندی اقدامات انجام شده در حوزه مقابله با چاه های غیرمجاز توسط شرکت آب و فاضلاب استان البرز را خوب ارزیابی و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که غالب جرم تغییر کاربری غیرمجاز و حفر چاه توامان با هم رخ داده است و مقابله با این دو بزه، مقابله با بستر وقوع جرایم دیگر است.

برگزاری جشن انفال تا پایان سال

وی با تقدیر از اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان البرز نیز متذکر شد: این مجموعه با همت اداره کل ثبت اسناد استان و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری اقدام به ثبت و صدور سند تک برگ برای اراضی ملی کرده و امیدواریم با اخذ سند برای همه اراضی ملی استان، تا پایان سال جشن انفال را برگزار کنیم.

فاضلی هریکندی در این نشست بر لزوم اتخاذ تدابیر برای کاهش هزینه های کارشناسی، طراحی ساز وکار رسیدگی به پرونده های موضوع ماموریت قرارگاه، مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در حوزه شهرها، یکسان‌سازی آمار تغییر کاربری‌ها، تدوین ساز وکار برای اعطای مجوزهای واحدهای تولیدی و گردشگری، کیفیت ارسال پرونده‌های منابع طبیعی به کلانتری ها و شناسایی بنگاه‌های املاک غیرمجاز دستوراتی را صادر کرد.

آزادسازی حریم رودخانه چالوس پس از چند دهه

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با اقدامات قرارگاه پس از چندین دهه شاهد آزادسازی اراضی حریم رودخانه چالوس باشیم و گفت: این اتفاق با همکاری ادارات مسئول و مالکان حقیقی و حقوقی در شرف تحقق است.

لزوم اجرای مصوبات قرارگاه

در این نشست حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بر لازم الاجرا بودن مصوبات «قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز» تاکید و متذکر شد: بر اساس قانون و دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه، این قرارگاه مبنا و مستند قانونی دارد و دستگاه ها مکلف به اجرای مصوبات آن هستند.
وی بر ضرورت اقدامات جدی در استان البرز به منظور مقابله با تغییر کاربری ها تاکید کرد و اجرای مصوبات قرارگاه را زمینه ساز تحقق این هدف دانست و تصریح کرد: هیچ گونه اغماضی توسط دستگاه در اجرای مصوبات این ستاد پذیرفتنی نیست و طبق «دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن» پیگیری قضایی در انتظار مدیران متخلف خواهد بود.

اعلام جرم علیه دو میر دستگاه خدمات رسان

حسین اعظمی چهاربرج دبیر شورای تحول دادگستری استان البرز در ابتدای این نشست با اشاره به مصوبات قرارگاه در جلسات پیشین گفت: طبق مصوبات مقرر شده بود ادارات خدمات رسان نسبت به جمع آوری شعب غیرمجاز و موقت اقدام کنند و از این پس انشعاب غیرمجاز ارائه ندهند.

وی افزود: همچنین مقرر شده بود جهاد کشاورزی نسبت به پلمب املاک غیرمجاز اقدام کند و شرکت آب و فاضلاب منطقه‌ای نیز نسبت به انسداد چاه‌های غیرمجاز و آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها و آتشگاه اقدام کند.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان البرز از اعلام جرم قرارگاه بر علیه دو نفر از مدیران ادارات خدمات رسان استان خبر داد.

توقیف ۶۷۶ دستگاه حفاری غیرمجاز در استان

در این نشست همچنین داوود نجفیان مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با ارائه گزارشی، اقدامات مجموعه خود در عرصه مصوبات قرارگاه را برشمرد و گفت: در حوزه انسداد چاه های غیرمجاز حجم آزادسازی ها در ۹ ماهه امسال ۲۶۶ مورد بوده است که بیش از کل اقدامات سال ۹۸ است.
وی حجم چاه‌های مسدود شده در سال ۹۸ را نیز ۲۲۹ حلقه عنوان کرد و افزود: در مجموع از سال ۹۱ تا پایان سال ۹۷ نیز ۲۰۳۸ حلقه چاه مسدود شده و از ابتدای سال ۹۱ تاکنون ۶۷۶ دستگاه و تجهیزات حفاری غیرمجاز توقیف شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای البرز با بیان اینکه در ۹ ماهه سال ۹۹ تعداد ۱۳۳ مورد آزادسازی در استان انجام شده و این حجم با کل سال ۹۸ برابری می‌کند از ساماندهی اراضی حریم رودخانه آتشگاه خبر داد و متذکر شد: این طرح در ۱٫۵ کیلومتر از حریم رودخانه آتشگاه انجام شد که از ۲۰ پلاک موجود تاکنون ۱۱ رستوران آزادسازی و امکان دسترسی مردم به رودخانه مهیا شده است.
وی اضافه کرد: در خصوص رودخانه کرج نیز علامت‌گذاری برای آزادسازی آغاز شده و بعد از چندین دهه شاهد عملیات آزادسازی رودخانه کرج خواهیم بود که بدون حمایت دادگستری این اتفاق ممکن نبود.

صدور سند تک برگ برای ۱۴۸ هزار هکتار

حامد فرضی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز نیز با تقدیر از جدیت دادگستری استان در حوزه حفظ حقوق بیت المال، انتخاب استان البرز به عنوان استان پیشرو در این حوزه را گواهی بر این حمایت‌ها دانست.
وی همچنین در این نشست از تثبیت حاکمیت دولت و صدور سند برای اراضی ملی در استان خبر داد و بیان کرد: در خصوص ۴۲۳ هزار هکتار اراضی ملی استان، برای ۱۴۸ هزار هکتار سند رسمی تک برگ صادر شده است و ۲۳ هکتار نیز در شرف صدور سند قرار دارد همچنین جانمایی ۱۰ هزار هکتار انجام شده و ۶۴ هزار هکتار نیز تا پایان سال صاحب سند خواهند شد تا بتوانیم جشن انفال را در پایان سال ۹۹ برگزار کنیم.

هوشمندسازی رصد تغییر کاربری ها توسط جهاد کشاورزی

عبدالله مخبر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز هم در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات مجموعه متبوع خود گفت: حجم اراضی شناسایی شده دارای تغییر کاربری غیرمجاز در استان البرز در ۹ ماهه سال ۹۹ رشد ۳۰۰ درصدی نسبت به سال ۹۸ دارد و این مجموعه به منظور دقیق کردن مقابله با تغییر کاربری‌ها اقداماتی را به منظور هوشمندسازی رصدها در دستور ‌کار قرار داده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


});