سالانه حدود 70 پروژه علمی جدید در موسسه رازی تعریف می شود

به گزارش تارا نیوز، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی با اشاره به اینکه در حال حاضر 133 نفر عضو هیئت علمی در موسسه رازی وجود دارد، اظهار کرد: 18 نفر دامپزشکان استانی هستند که به ما ملحق شده اند و مابقی همکاران داخل موسسه و شعب هستند؛ حدود 170 نفر نیز محقق غیرهیئت علمی در موسسه وجود دارند که با درجه فوق لیسانس و دکترا در حوزه تحقیقات فعالیت می کنند.

وی افزود: به طور متوسط در 5 سال گذشته سالیانه بین 50 تا 70 پروژه جدید تعریف می شود و با توجه به اینکه متوسط طول پروژه ها 2 تا 5/2 سال تخمین زده شده، پروژه های در حال اجرا در حال حاضر بیش از 400 پروژه است .

دکتر فلاح با تاکید بر اینکه نباید انتظار داشته باشیم که با پایان یافتن یک پروژه به یک محصول برسیم، گفت: برای دستیابی به محصول یا بایستی چند پروژه تجمیع شوند و یا ترکیبی از این پروژه ها باشد، حتی گاهی برخی محصولات بدون پروژه نتیجه گرفته اند. به عنوان مثال افزایش پایداری عمر قفسه ای واکسن بروسلوز (توسط آقایان مهندس دوستداری، دکتر خفری و دکتر عالمیان) از جمله مواردی بود که بدون طرح تحقیقاتی عملیاتی شد.

وی از واکسن آبله قناری و واکسنB793 برونشیت عفونی طیور به عنوان محصولاتی یاد کرد که با تلاش اعضای هیات علمی موسسه ( آقای دکتر محمد مجید ابراهیمی و سرکار خانم دکتر شهین مسعودی) که از نتایج طرح های تحقیقاتی بودند، در سال گذشته مجوز تولید دریافت نموده¬اند.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی تاکید کرد: برای اینکه پروژه یا مجموعه ای از پروژه ها به محصول و یا دستاورد مورد نظر منجر شوند، لازمه آن نیازسنجی صحیح، برنامه¬ریزی و حمایت از محققین، پایش و نظارت مستمرپروژه و ایجاد سیستم های انگیزشی متناسب برای محققین است تا در نهایت بتوانیم شاهد نتایج مناسب از پروژه ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید