×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Wednesday, 29 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
زهره رزمی آذر

به گزارش خبرنگار تارا نیوز، رحیم خستو عصر  سه شنبه در شانزدهمین جلسه کمیسیون هنر و ارتباطات  به «بررسی معضل دیوارهای بتنی سطح شهر» برگزار شد، اظهار داشت: حساسیت اعضاء شورای شهر در خصوص دیوارها و پنل های بتنی از زمانی شروع شد که این دیوارها رو به افزایش و از حالت طبیعی خود خارج شدند بگونه ای که ارتباط فضای بیرون و داخل را کاملاً احاطه و سازه های بتنی بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و هویت شهری همه شهر را فراگرفتند.

وی  افزود: با نمایش تصاویر تعدادی از این دیوارهای بی روح بتنی که سطح شهر را احاطه کرده اند، وقتی از شهر و شهرداری صحبت می کنیم آن قدر مقوله سیما و منظر مهم است که شهرداری سازمانی به نام سیما و منظر و معاونتی به نام معماری و شهرسازی دایرکرده است بالطبع بایستی این سازه ها از نظر سیما و منظر و زیبایی شناختی در خور شهر و شهروندان باشند.

خستو با بیان اینکه بازنمایی فرهنگ اهمیت زیادی در هویت‌ بخشی شهر دارد، تصریح کرد: ماهیت و کارکرد دیوارها بر همه مشخص است در گذشته معمولاً برای بنای دیوارهایی که توسط شهرداریها و چه مالکین خصوصی احداث می شد، از دیوارهای آجری و نرده استفاده می شد که هم اصول زیباسازی را حفظ می کردند و هم از لحاظ امنیت مورد اهمیت بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج ضمن انتقاد از شتاب در نصب پنل های بتنی بیان کرد: شتاب در جانمایی دیوارهای بتنی به خصوص در مناطق مهم شهری سئوال برانگیز است البته جای تقدیر است که سرعت عمل این کار بالا بوده اما شتاب زده و بدون توجه به سیما و منظر شهری انجام شده است.

وی ادامه داد:  البته در گذشته دیوارهای طویلی همچون دانشگاه آزاد یا باغ سیب کرج کشیده شده است که بحث هویت شهری و زیباشناختی شهر را رعایت کرده اند و به نوعی بازنمایی از فرهنگ و هویت شهر را به تصویر می‌کشند.

خستو گفت: هویت هر شهر را ویژگی ها و امتیازات آن شهر مشخص می سازند؛ اجزاء و عناصر سازنده شکل شهر، نحوه ترکیب آنها و عامل زمان، همگی دارای قابلیت تداعی معنا و ایجاد تصویر ذهنی، ایجاد حس مکان و هویت شهری را دارا هستند.

رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج  در گایان گفت: در ارتباط با جانمایی دیوارهای حائل باید با هماهنگی عوامل ذیربط و با مطالعه عناصر هویت ‌بخش شهری با ضرورت تبیین مفهوم ‌شناسانه هویت شهری، هویت مکانی و هویت فرهنگی شهر و بازشناخت روابط میان آنها حتماً لحاظ شود و در این راستا باید دیوارهایی نصب شود که تمام هویت ها را داشته باشند و امنتیت را نیز تامین کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


});