×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 28 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
شرایط بارش‌های امسال مناسب نیست/بهره‌برداری از بزرگترین تصفیه‌خانه‌ فاضلاب کشور تا پایان سال
تارا نیوز

به گزارش تارا نیوز، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از ۲۴ پروژه ملی صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۹۷۵ میلیارد تومان در ۵ استان کشور که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: در حالی که بارش‌ها تاکنون نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۰ درصد کاهش داشته است، مخازن سدها نسبت به سال‌ گذشته کاهش در حد یک درصدی دارد؛ به این معنا که مدیریت و بهره‌برداری از مخازن بسیار حساب شده صورت می‌گیرد.

وی افزود:‌ امیدواری به نزول رحمت الهی در فرصت باقی مانده فصل بارش‌ها است و تکیه دیگر ما هم به مصرف صحیح این منبع حیاتی در بخش‌های مختلف است به نحوی که بتوانیم تابستان را با همواری آرامش سپری کنیم.

اردکانیان در عین حال مصرف کنندگان عمده و مردم را به دقت بیشتر در مصرف آب توصیه کرد.

وی همچنین با اشاره به نزدیک شدن پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به هفته‌های پایانی خود و امیدواری نسبت به برگزاری آئین پایانی پویش امسال در دهه سوم اسفند ماه گفت: در این آئین، گزارشی از جمع‌بندی اقدام‌های صورت گرفته ارائه خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: همه ما قدر این فرصت را به خوبی می‌دانیم بویژه همکارانم که در عرصه حیاتی تولید و عرضه آب و انرژی توفیق انجام وظیفه دارند.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۹۷۵ میلیارد تومان برای بهره‌برداری از پروژه‌های امروز، از جمله این پروژه‌ها به آبرسانی ۷۰ روستا در استان‌های لرستان و خراسان شمالی، برق‌رسانی به ۱۸ روستا در چهارمحال و بختیاری، لرستان و خراسان شمالی، دو نیروگاه خورشیدی در استان قزوین و پست ۴۰۰ کیلوولت در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد.
و

ی همچنین با اشاره به طرح مهم ساز و کاری جایگزینی سیستم شبکه فرسوده فشار ضعیف در سراسر استان لرستان و تبدیل آن به کابل خودنگهدار اظهار داشت: ۵ هزار و ۹۷۷ کیلومتر کابل خودنگهدار در استان احداث و امروز به بهره‌برداری رسید که کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع،‌ رعایت زیبایی مبلمان شهری،‌ کاهش قطعی برق ناشی از تصادم کابل‌های برق در برخورد با شاخ و برگ درختان در مواقع تغییرات جوی و بالا بردن تضمین استفاده بجا و صحیح از برق به شکل مجاز از عمده نتایج چنین طرح‌هایی است که چندی پیش در استان خراسان شمالی جشن تکمیل آن برگزار شد و در سایر استان‌های کشور هم در حال انجام است.
اردکانیان با اشاره به دیگر پروژه‌های پویش در بخش‌های برق، آب و فاضلاب گفت: پویش ما، پویش تکمیل و بهره‌برداری طرح‌ها است اما عرصه مهم کار ما بویژه در سال پایانی دولت، ریل گذاری برای دولت آینده است.
وی افزود: تاکید رهبر معظم انقلاب در ملاقات هیئت دولت در دوم شهریور امسال این بود که به این مسئله باید توجه جدی شود و هم ما تا روز و ساعت آخر وظایف خود را در تکمیل طرح‌ها انجام دهیم و هم ریل‌گذاری مناسب برای دولت آینده شود.

مردم نباید بابت تغییر و تحولات سیاسی با توقف در عرصه خدمات مواجه شوند
اردکانیان با بیان این که مردم هم باید از داشته‌های خود لذت ببرند، تصریح کرد: بنابراین وظیفه داریم که چنین جلسه‌هایی را داشته باشیم و رسانه‌ها هم حتما به وظایف خود آشنا هستند.

وی تاکید کرد: مردم نباید از بابت تغییر و تحولات سیاسی به سبب انتخابات و تغییر دولت با توقفی در عرصه خدمات بویژه در عرصه خدمات مهم و حیاتی مانند آب و برق مواجه شوند.

وی گفت: بنابراین برنامه ۱۸۰ روزه کاری از اوایل دی ماه تا پایان دولت طراحی شده که یک سرفصل آن شامل شروع عملیات اجرایی طرح‌های متعدد در بخش‌های آب و برق است که به مرور انجام می‌شود و استان به استان پیش می‌رود.

اردکانیان افزود:‌ در ستاد وزارت نیرو هم مرکزی برای پایش این طرح‌ها ایجاد شده و امید است دولت سیزدهم دنبال کننده تکمیل این طرح‌ها و طرح‌های مهم‌تر و بزرگ‌تری باشد.

وزیر نیرو گفت: امید می‌رود ثمره طرح‌های به‌ بهره‌برداری رسیده امروز هر چه بیشتر در ایجاد آسایش و امنیت خاطر مردم و همچنین فراهم کردن زیرساخت برای طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌های تولیدی کشور در سال جاری که سال جهش تولید است ایفای نقش کنند.

بهره‌برداری از بزرگترین تصفیه‌خانه‌ فاضلاب کشور تا پایان سال
وزیر نیرو با اشاره به ساختار و فعالیت شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی گفت: شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی معمولاً کمتر از خدمات فاضلاب استفاده می‌کردند و کمتر چیزی که راجع به آن صحبت می شد مقوله‌ای به نام فاضلاب روستایی بود، با این که این پسوند در نام شرکت مذکور وجود داشت.

وی اضافه کرد: بسیار جای خوشبختی است که با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی توانستیم به یکی از هدف‌های خود در این طرح برسیم و پرونده فاضلاب روستایی عملاً باز شد که امیدواریم با تجمیع منابع مختلف انسانی، تخصصی، مالی، تجهیزاتی و غیره بتوانیم عملاً کار را در این عرصه شروع کنیم.

اردکانیان با اشاره به کارنامه روشن ایران در پرداختن به موضوع فاضلاب، خاطرنشان کرد: جمع‌آوری، تصفیه‌ و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده، شاخص مهمی در ارتقای بهداشت عمومی و توسعه یافتگی است. کشور ما هم جزو کشورهایی است که بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهری تحت پوشش این شبکه قرار دارد.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور که جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد، همین امسال در تهران به مدار بهره‌برداری خواهد آمد.

وزیر نیرو با بیان اینکه طرح‌های فاضلاب روستایی در آینده با رشد بیشتری مواجه شده و مورد توجه قرارخواهند گرفت، افزود: ما راه چاره را در این دیدیم که به لحاظ ساختاری و سازمانی یک میانبر قابل ملاحظه‌ای را با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی انجام دهیم.

بهره‌مندی ۱۲ هزار و ۵۰۰ روستای کشور از آب پایدار در دولت تدبیر و امید
وی تصریح کرد: با اجازاتی که مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی از سال ۹۳ در ردیف ملی برای طرح آبرسانی روستایی صادر کردند، ما امروز اعلام می‌کنیم با بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی به ۷۰ روستا در دو استان لرستان و خراسان شمالی که به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند، جمعا در دولت تدبیر و امید ۱۲ هزار و ۵۰۰ روستای کشور از نعمت آب پایدار برخوردار شده‌اند.

اردکانیان با بیان اینکه در سال‌جاری امروز ۹۹۴ اُمین پروژه را در آبرسانی روستایی افتتاح می‌کنیم، یادآور شد: ما در استفاده از ساز و کارها جزو دستگاه‌هایی بودیم که نسبتا موفق است. در دولت تدبیر و امید توانستیم غیر از منابع عمومی که در اختیار ما قرار می‌گیرد، تاکنون ۶٫۷ میلیارد یورو و و حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان منابع غیر دولتی جذب کنیم که این طرح‌ها به ثمر رسیده و یکی از این ساز و کارها تسهیلات بانکی بوده که در هفته‌جاری موافقت‌نامه استفاده از ۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان منابع از هشت بانک کشور برای آبرسانی روستایی و طرح‌های فاضلاب هشت شهرستان استان خوزستان به ثمر رسید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.