×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

اعلامیه جهانی حقوق بشر یک پیمان بین‌المللی است که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۰ دسامبر۱۹۴۸ در پاریس به تصویب رسیده است. این اعلامیه نتیجهٔ مستقیم جنگ جهانی دوم بوده و برای اولین بار حقوقی را که تمام انسان‌ها مستحق آن هستند، بصورت جهانی بیان می‌دارد. اعلامیهٔ مذکور شامل ۳۰۰ ماده است که به تشریح دیدگاه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشرمی‌پردازد.

مفاد این اعلامیه حقوق بنیادین مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی‌ای را که تمامی ابنای بشر فارغ از هر ملیت،مذهب،نژاد و جنس باید از آن برخوردار باشند رامشخص کرده‌است.

مهمترین اصل و پایه ی حقوق بشر “کرامت انسانی” است به طوری که در نخستین اصل اعلامیه ی مربوط به این روز نیز آمده است که” تمام افراد بشر آزاد زاده می شوند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند. ”

اما با وجود تایید کشورهای مختلف، همچنان شاهد نقض آن در سراسر دنیا هستیم.

درامتدادحقوق انسانی وتحقق شعار سال ۲۰۱۷که اختصاص به زمان خاصی ندارد: “برای برابری، عدالت و کرامت انسانی، ایستادگی کنیم”

حقوق تطبیقی در جهان معاصر

آنچه که مسلم است این است که مدنی الطبع بودن افراد انسانی پیام آور است و تاثیر و تأثر جوامع انسانی را نمی توانیم نادیده بگیریم. خصوصاً وقتی تکنولوژی و پیشرفت فنی وجود دارد حاصلش  جابجایی و مسافرت و شناخت کشورها از یکدیگر و موثر بودن بر یکدیگر و متأثر بودن از یکدیگر است. حقوق تطبیقی پیام آور تبادل افکار و اندیشه ها و عادت و آداب حقوقی است و این موضوع شامل حقوق عمومی هم می شود.واین که دنیا پسامدرن را دهکده جهانی کوچک می نامند ازاین برداشتها وتاثیر وتاثر انسانها درهمه شئون زندگی افراد است.

به امید روزی که حقوق بشر نه در یک روز خلاصه شود و نه بدل به دکانی جهت رسیدن به منافع سیاسی اقتصادی شده و نه به واژه ای جهت تحمیق مردم توسط افراد و دولت ها تغییرماهیت دهد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true