×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

به گزارش تارا نیوز ، محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: در حوزه بنزین که سوال اغلب خبرنگاران است لازم به ذکر است که، سال ۱۳۹۴ در بررسی بودجه سال ۹۵ به دولت اختیار دادیم انرژی به صورت پلکانی افزایش قیمت داشته باشد، باتوجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داشتیم، افزایش نرخ ۲۰ درصدی اتفاق نیفتاد و سرانجام در بررسی بودجه سال ۱۳۹۷ قرار گرفت که این بار مجلس با افزایش قیمت موافقت نکرد.

وی افزود: بنظر می‌رسد همان سال ها باید اصلاح قیمت بنزین اتفاق می افتاد که انجام نشد و امروز در سال ۹۸ اتفاق افتاد.

کولیوند با اشار  به روند جلسه سران سه قوه در رابطه با افزایش قیمت بنزین، گفت: رئیس جمهور طی ارائه نامه‌ای به مقام معظم رهبری در رابطه با اصلاح قیمت بنزین خواستار افزایش قیمت شد چرا که معتقد بود مجلس این طرح را تایید نخواهد کرد.

نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه بیش از ۸ ماه روی این موضوع کار شده بود، افزود: چهار طرح تک نرخی، دولیتر بنزین در روز، افزایش قیمت پلکانی و سهمیه بندی بنزین مطرح بود که در نهایت سهمیه بندی تایید و مصوب شد.

کولیوند  ادامه داد: طبق این شرایط سهمیه بندی روزانه ۷۰ میلیون لیتر سهمیه و حدود ۲۰ میلیون در بخش آزاد قرار گرفت. البته بحث تغییر نرخ گازوییل با اینکه تصمیم گیری نیز شده بود اجرا نشد و از دستور کار خارج شد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد افزود: قوه قضائیه در جریان افزایش قیمت بود ولی موافق نحوه اجرا نبود، معتقد بود باید زیرساخت‌ها مهیا می‌شد، رئیس جمهور نیز خبر از گران شدن بنزین داشت، خودش در تبریز می‌گوید درخواست کردم که به من نگوئید.

کولیوند با بیان اینکه روز چهارشنبه پیش از گران شدن بنزین جلسه غیرعلنی در مجلس برگزار شد و طی مدت زمان پنج دقیقه به نمایندگان اعلام شد، افزود: البته خود من در کمیسیون امنیت درخواست داشتم بعد از اعلام بودجه دولت به این موضوع بپردازیم اما موافقت نشد.

وی ادامه داد: موافقت و حمایت مقام معظم رهبری از این موضوع نشان می‌دهد شورای امنیت کشور موافق این امر بود و خواستار تک نرخی شدن قیمت به مبلغ هزار و ۵۰۰ تومان بوده ایم و پس از سال ۹۹ دوباره نرخ جدید اعلام می‌کردیم. بیش از یک میبون کارت سوخت باید برای مردم ارائه شود.

نماینده مردم کرج در مجلس گفت: وزیر کشور مجری این طرح بود و وزیر نفت و معاون رئیس جمهور(نوبخت) و وزیر اطلاعات درگیر اجرای این طرح بودند.

وی با اشاره به طرح های معیشتی و ارائه خدمات به مردم، گفت: سر این موضوع بحث است و تاکنون به صورت کامل اجرا نشده است، دو طرح ارائه پول نقد به مردم و بن خرید کالا مطرح است.

کولیوند با اشره به اغتششات اخیر گفت:  صف مردم از اشرار جدا است، چراکه بنزین بهانه ای برای شلوغی عده ای آموزش دیده بود و دشمن سوار بر موج ناآرامی شدند، نوع آشوب و اغتشاشات متفاوت بود. برخی از کشته شدگان حوادث اخیر از فاصله یک متری تیر خوردند.

وی افزود: اگر سیستم امنیتی و انتظامی ما به هوش نبودند قطعا اتفاقات بدی میفتاد، مردم با محکوم کردن اشرار موفق شدند چراکه به چند پایگاه انتظامی حمله کردند و اگر به سلاح گرم بیشتر داخلی دست پیدا می کردند قطعا مشکلات بدتری را در پیش داشتیم.

کولیوند با بیان اینکه ۷۱۹ در کشور در روز اول درگیری وجود داشت، گفت: ولی پس از سخنرانی مقام معظم رهبری به ۲۲۰ نقطه از کشور رسید.

وی ادامه داد: حدود ۴۰۰ نفر از مردم در البرز دستگیر شدند ولی در فاصله کمتر از سه روز غربالگری از دستگیرشدگان آغاز شد و بیش از ۲۰۰ نفر آزاد شد و تعداد ۶۰ نفر از بازداشتی‌ها بیخبر و فریب خورده بودند.

کولیوند با اشاره به اینکه رئیس جمهور می گوید من را در جریان افزایش قیمت نبودم و این بی انصافی است، گفت: دولت خود خواستار افزایش قیمت بود چطور چهار وزیر درگیر این موضوع بود اما شما اطلاع نداشتید؟ دولت باید مسئولیت را بپذیرد و شاکر حمایت مقام معظم رهبری باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true